DECKING – DREVENÉ TERASY

EXTERIÉROVÉ PODLAHY / DECKING

Decking z anglického slova “deck/decking” tj. podlaha, predstavuje podlahu z drevín, ktoré sa používajú predovšetkým do exteriéru. Jedná sa o exotické dreviny (bangkirai, massaranduba, ipe, cumaru a iné) a tuzemské dreviny (agát , sibírsky smrekovec a iné) vyznačujúce sa dlhou životnosťou. Dreviny odolávajú poveternostným vplyvom (slnko, dážď, sneh, mráz), nenasakujú vlhkosť, odolávajú hubám, plesniam a škodcom.

deck 001 deck 002 deck 003

Dreviny určené na decking je možné použiť vo vnútornom aj vonkajšom prostredí ako podlahy, obklady, nábytok a pod. Ich životnosť sa pohybuje v rozmedzí od 20 – 30 rokov, v prípade že budú používané bez impregnácie, povrchového ošetrenia. Bez impregnácie drevo časom zmení svoju farbu (exotické dreviny, agát zošedne, získajú sivo – striebornú patinu, ihličnaté dreviny stmavnú). Jedná sa o prirodzenú vlastnosť, ktorá nemá vplyv a nezhoršuje jeho vlastnosti. Z estetických dôvodov doporučujeme použiť prostriedky určené na dreviny v exteriéri – oleje, ktoré vsakujú do štruktúry dreva, nevytvárajú film a udržujú pôvodnú farbu dreviny. U svetlejších drevín je možné farbu zmeniť olejmi s pigmentáciou. Oleje sa aplikujú 1 – 2x ročne podľa potreby. Decking nevyžaduje špeciálnu údržbu, stačí ho opláchnuť vodou.

Exotické dreviny sa najčastejšie dovážajú v profilovaných doskách tzv. jemné / hrubé vrúbky, alebo jedna strana vrúbkovaná , druhá hladká, prípadne obojstranne hladká doska. Použitie vrúbok je len estetického charakteru a je na Vás akú stranu použijete . Vo všeobecnosti sa na väčšie plochy používa hrubé vrúbkovanie, na menšie (balkóny a pod.) jemné vrúbkovanie.

bangkirai Bangkirai m001 Massaranduba

i001 Ipe             c001 Cumaru

Tuzemské dreviny :
AGÁT – hladká strana / hrubé vrúbkovanie. S bočnou drážkou pre skrytý spoj. Agat je cinkovaná doska.
SIBÍRSKY SMREKOVEC – hrubé vrúbkovanie / hladká strana.

a001 Agát          s001 Sibírsky smrekovec

 

WPC – drevoplast – kompozitný materiál